Šiuolaikiniai outdoors batai. Kuo jie geresni?

Šiuolaikiniai outdoors batai. Kuo jie geresni?

Šiuolaikiniai Outdoors tipo batai. Kuo jie geresni?

Technologinis progresas, be jokios abejonės, palietė ne tik rūbų, tačiau ir batų gamybą. Iš tiesų, nuo avalynės patogumo ne ką mažiau nei nuo rūbų priklauso gera iškylautojo ar keliauninko savijauta. Guminių batų, kurių vienintelis privalumas – nelaidumas vandeniui arba įvairių seno tipo kariškų- a la kerzinių batų, trinančių kojas laikas jau senai yra negrįžtamai praėjęs. Šiuolaikinis žmogus reikalauja maksimalaus komforto. Ir gamintojai, remdamiesi paskutinių metų techniniais atradimais bei ilgamete batų gamybos patirtimi, bando jam įtikti.

Pagrindinė šiuolaikinių batų paskirtis - kad jį nešiojantis žmogus puikiai jaustųsi, kad ir kokiomis sąlygomis ir kokius atstumus eitų. O taip pat - kad jis būtų maksimalia apsaugotas nuo įvairių traumų, kurios sunkiai išvengiamos žygiuose.

Taigi, kuo gi pasižymi šiuolaikiniai tikri žygio batai, su kuriais puikia galėtum jaustis bet kokiomis sąlygomis? Kalbame šiuo atveju daugiau apie universalius batus. Slidininkų batai, žygio dykumose batai, profesionali alpinistų avalyne - tai atskiros sritys, kurių čia neaptarsime.

Atsparumas vandeniui. Tiek Lietuvos, tiek artimų jai kraštų klimato sąlygomis drėgmė yra nuolatinis žygių palydovas. Ir net jeigu neplanuojame eiti šlapiomis vietomis, nėra jokių garantijų, kad mums tai pavyks. Gamta pilna netikėtumų: pradėjus stipriai lyti ir atsiradus baloms, netyčia įžengus šlapesnį miško ar lauko vietą, staigiau pakilus oro temperatūrai ir pradėjus tirpti sniegui, iškritus ant žolės rasai ir t.t. vis tiek susidursime su vandeniu ir norėsime likti sausi. Todėl šiuolaikiniai žygio batai privalo nepraleisti vandens viso žygio metu, kad ir kiek jis betruktų - porą valandų ar visą savaitę.

Prakaito ir drėgmės garinimas. Ne paslaptis, kad judant koja bate nuolat prakaituoja. Pas vienus daugiau, pas kitus mažiau, priklausomai nuo individualių kūno savybių. Tačiau šis fiziologinis procesas yra natūralus ir neišvengiamas. Jeigu avalinė bus nekvėpuojanti - koja jame drėks ir atsiras nemalonus pojūtis, o vaikščiojant žiemą -  greit pajusime ir šaltį. Be to, grįžus iš žygio ir nusiėmus batus pasklis kvapas, kuris tikrai nebus malonus nei mums, nei aplinkiniams. Vien dėl šios priežasties neverta naudoti žygiams guminės avalynės

Gebėjimas garinti iš vidaus drėgmę šią problemą (žinoma, proto ribose) padeda išspręsti. Todėl visi rimtesni žygiui skirti batai turi savyje nors kiek membraninio audinio, iš išorės nepraleidžiančio vandens iš vidaus- ją garinančio. Kuo daugiau bato paviršiaus ploto užima šis audinys- tuo geresnėmis savybėmis garinti drėgmę batai pasižymi. Rimti gamintojai, kai pavyzdžiui „Viking“ arba „Regatta Great Outdoors“ savo batų gamybai naudoją pačias pažangiausias membranas, tokias kaip  „Gore tex“, „Isotex“ ir kt. Verta tik priminti, kad didesnį prakaito drėkinimo efektą pajusime tik tuomet, jeigu naudosime specialias kojines, gebančias sugerti  iš kojos prakaitą ir perduoti jį į išorę.

Saugumas. Bet kokiuose žygiuose jis yra svarbiausias. Visų pirma tas pasakytą apie batų padą - jis turi būti maksimaliai neslidus. Daugybę skaudžių traumų, ypač žiemos metu, įvyksta paslydus, todėl šiuolaikiniai outdoors batų padai turi specialų protektorių, mažinantį slydimą per ledą, sniegą ar drėgną paviršių. Be to yra gaminami iš specialios minkštos, gumą primenančios medžiagos, kuri savaime yra maksimaliai neslidi.

Antra - geri outdoors batai privalo maksimalia saugoti nuo kojos patempimo- sutvirtinti čiurną, kitas kojos vietas,  kad ja netikėtai kryptelėjus ji neišnirtų. Tai  dažna iškylų ar žygių trauma.

Jeigu ruošiatės daug vaikščioti per akmenis, uolas, kitus kietus paviršius, kas, pavyzdžiui, neišvengiama keliaujant po Skandinavijos šalis, kalnuotas vietoves - batas turi turėti tvirtą padą bei sustiprintą priekį, galą, kurie apsaugotų koją nuo smūgių.

„Spyruokliavimas“ ir lengvumas. Outdoors batų paskirtis yra teikti maksimalų komfortą juos dėvinčiam žmogui, kad ir kokiu keliu ar bekele ir kiek kilometrų jis eitų. Todėl šiuolaikiniai outdoors batai, pagaminti iš šiuolaikinių medžiagų yra gana lengvi, o jų daugumos jų padas turi vadinamąjį „spyruokliavimo“ efektą – padeda žmogaus kojai atsispirti nuo žemės ir palengvina ėjimą. Tą sunku aprašyti, bet kiekvienas, išbandęs kokybiškus outdoors batus tai pajuntą žengęs vos kelis žingsnius. Šis patobulinimas gamintojų buvo nusižiūrėtas iš avalynės, gaminamos profesionalai sportui ir dabar yra prieinamas kiekvienam

Universalumas. Pastebėta, kad pirkdami outdoors tipo batus, ypač vyrai dažniausia mėgsta juos nešioti ne tik žygiuose, bet ir kasdieną, eidami į darbą ar tiesiog pasivaikščioti. Ir tai nieko nuostabaus: pavaikščiojęs su gerais outdoors batais, prie įprastų jau nebenorėsi grįžti. Geri outdoors batai, dėka drėgmės garinimo ir kitų savybių leidžia tuos pačius batus dėvėti beveik visais metų laikais, išskyrus gal būt tik pačius vasaros karščius, kada patogiau autis atvirą avalynę. Batų „šiltumą“, priklausomai nuo oro sąlygų, laba nesunku reguliuoti, velkantis skirtingos šiltumo ir storio drėgmės surinkimo savybės turinčius kojines. Tai reiškia, kad  priklausomai nuo oro temperatūros keiti kojines, o ne batus!

Ilgaamžiškumas. Outdoors batai yra sukurti ne parketu vaikščioti, todėl nieko nuostabaus, kad jų atsparumas aplinkos poveikiui yra didesnis, nei paprastų batų. Tinkamai prižiūrint ir juos saugant jie gali tarnauti ne vieną sezoną. Todėl gerų outdoors batų įsigijimas - ilgalaikė investicija.